Plesne profesionálne

Ak ste už niekedy mali tú smolu, že vám plesne vstúpili od života, viete o čom hovoríme. Ak ste na nič nečakali a hľadali pomoc u profesionálov, viete o čo išlo. Ak dnes máte s plesňami a ich dočasným pobytom pokoj a fasády či steny sú stále čisté, viete svoje. Skrátka, na plesne sa musí presne takto – profesionálne.

Takže, ako postupujú odborníci

Ak teda plesne žijú a veselo sa množia práve na našej fasáde, profíci ich bez pozdravu nekompromisne spláchnu silným prúdom vody. Robiť to na sucho je značné riziko, lebo vo vzduchu uškodia oveľa viac. Samozrejme, mokrá fasáda sa nechá potichu uschnúť. Potom príde k slovu poriadna dezinfekcia s roztokom Sanatop, ktorý všetky plesne tvrdo plesne po líci. Až po 24 hodinách je možné fasádu vymaľovať, pravda, ak si to my, ako zákazníci budeme želať. Profíci s týmto krokom nemajú najmenší problém. No, a v tomto okamihu prišiel pravý čas na to hlavné: protiplesňový náter LSG.

Verte, LSG je skvelý vynález. Predstavte si. Vlhkosť ktorá je nasťahovaná v hocijakej stene môže vďaka nemu voľne odísť, ale nová vzdušná vlhkosť sa už dovnútra nedostane. Navyše je LSG vysoko účinný aj proti ďalším, podobným mikrobiálnym návštevám. A ešte niečo. Fasáda natretá LSG odoláva všetkej tej nevábnej, páchnucej  hávedi 4 až 6 rokov, občas aj celých 12 rokov. To je predsa výborná správa, hmm?

Takže, keď ste nechali profesionálov postupovať presne týmto popisovaným spôsobom, môžete odteraz pokojne spávať. Plesne sa budú  fasáde pekne dlhý čas vyhýbať, a to poriadnym oblúkom. V prípade, že vám všetku tú precíznu prácu robili ústretoví, komunikatívni a príjemní ľudia, určite sa s plesnami náležite porátala firma A SERVIS LIPKA, ergo tí skutoční profesionáli a vy máte vo vrecku poriadne bingo.

Spoločnosť A SERVIS LIPKA totiž už 20 rokov patrí k popredným firmám v tejto oblasti a dosvedčiť to môže úctyhodne dlhý rad klientov, a to z celej strednej Európy. Pri každom kroku svojej náročnej praxe využíva overené technológie  aj postupy a zákazníkom pritom ponúka cenovo dostupné služby, ktoré obe strany vždy priviedli k úspechu.

Takže podčiarknuté a zhrnuté. Vyššie popísaným spôsobom ochrany fasád a likvidácie plesní disponujú len skutoční profesionáli. Je teda dobé, že ste sa zverili do ich odborných rúk. No a to vôbec najlepšie je, že ste zvolili spoločnosť A SERVIS LIPKA, ktorá je v danej oblasti zaslúženým lídrom. Úprimne blahoželáme!

Preda len…

Ak by ste čisto náhodou podľahli obecnej predstave a zľudovelým mýtom, že plesne zvládne domáci majster voľnou ľavou, radi by sme vám pripomenuli, čo všetko s plesňami alebo nedokonale odstránenými plesňami riskujete. Bez dramatizovania. Slová „risk a riskovať“ používame celkom zámerne, keďže plesne vedia naozaj škaredo potrápiť zdravie každého, kto sa s nimi nešťastne zaplietol.

Čím a ako hrozia

Mikroskopické organizmy, ku ktorým plesne patria, tvoria prirodzenú súčasť nášho životného prostredia. Ak sa premnožia vytvoria na ploche steny alebo fasády zelené až čierne škvrny s bielym povlakom. Bŕŕŕ! Plesniam sa darí najmä v rozpätí teplôt od 20 do 35 °C, čo býva na vrchole leta a začiakom jesene. Potrebujú tiež dostatočný prísun živín, vody a kyslíka. Pozor! Kondenzácia vody a vlhkosť na povrchu steny alebo fasády je pre život plesní oveľa podstatnejšia, ako hodnota relatívnej vlhkosti vzduchu.

Našťastie, človeka plesne nemôžu ohroziť priamo. Hlavným rizikovým faktorom sú najmä výtrusy, teda emisie z plesní, tzv. spóry. Najčastejšie bývajú pôvodcami podráždených slizníc, kašľa, zápalov priedušiek, astmy alebo alergií. Plesne v priamom kontakte s človekom môžu byť spúšťačom alergí a kožných ekzémov.

Pre citlivých jedincov, žiaľ, často postačí krátky kontakt v bezprostrednej blízkosti plesní a dostavujú sa bolesti hlavy, nepríjemný kašeľ, opuchnutie očí alebo problémy s dýchaním. Často sa všk účinky plesní a ich jedov,  tzv. mykotoxínov prejavujú v horšej forme, napr. v infekčných ochoreniach akými sú bronchitída, chrípka, zápal stredného ucha a pod.

Skutočne vážnou a zdravie ohrozujúcou hrozbou pre ľudské zdravie býva alergická alveolitída. Choroba postihuje predovšetkým tie časti pľúc, kde prichádza k výmene plynov z nášho organizmu. Dokonca jedna zo skupín jedov-aflatoxínov, produkovaná rodom plesní Aspergillus species je značne karcinogénna, a v istých prípadoch môže podporovať rast zhubných nádorov v tele napadnutého človeka.

Ako vidno, s plesnami sa za prsty ťahať netreba, keďže nám nerozumejú, ani nechcú a sú z iného cesta. Každú ich návštevu je tak najlepšie ohlásiť odborníkom, ktorí sa s nimi dohovoria. Pripomíname – skutočným profesionálom.

A samotný záver

Keď ste teda plesne nechali z vášho života vyprevadiť ozajstnými odborníkmi, ste za vodou vy aj vaši blízki, ergo, nič z vyššie popísaného nikomu nehrozí. Ak potom vaša voľba padla na firmu A SERVIS LIPKA, môžete byť spokojní – nič lepšie sa vám stať nemohlo. No, a v prípade, že práve stojíte pred voľbou, ako dať plesniam vo svojom živote trvalé zbohom, máte v tejto chvíli po ruke dostatok inšpirácií a možností, vybrať si to najlepšie, teda skutočných profesionálov.

Mikroskopické organizmy, ku ktorým plesne patria, tvoria prirodzenú súčasť životného prostredia. Nájdeme ich  viac-menej všade, aj keď ich nevidíme. Vizuálne sa prihlásia až pri svojom premnožení. Miesto, ktoré pre seba zaberú, následne získa škvrny rôznych farieb, najčastejšie však zelenú a čiernu. Na prítomnosť plesní najcitlivejšie reagujú predovšetkým alergici, pričom sú kľúčové najmä ich výtrusy, ktoré sa ocitnú v ovzduší.

V prvom rade treba zdôrazniť, že plesne človeka nemôžu ohroziť priamo. Rizikovým faktorom sú vyššie spomínané výtrusy, teda emisie z plesní, tzv. spóry. Najčastejšie bývajú pôvodcami podráždených slizníc, kašľa, zápalov priedušiek, astmy alebo alergií. Plesne v priamom kontakte môžu spúšťať alergie a kožné ekzémy. Ak je ľudský organizmus vystavený účinkom plesní dlhodobo, nastáva najmä chronická precitlivelosť celého organizmu alebo zhoršenie alergií. Pre citlivých jedincov však stačí aj krátky kontakt v blízkosti plesní a dostavujú sa bolesti hlavy, nepríjemný kašeľ, opuchnutie očí alebo problémy s dýchaním. Často sa účinky plesní a ich jedov – mykotoxínov – prejavujú v infekčných ochoreniach akými sú bronchitída, chrípka, zápal stredného ucha a pod. Spomenuté mykotoxíny obsiahnuté v plesniach mávajú tiež za následok nepríjemné hnačky, tzv. morskú chorobu, inak nauzeu, či rôzne druhy alergií.

Skutočne vážnou hrozbou pre ľudské zdravie je alergická alveolitída, ktorú môže odštartovať celoživotné vystavenie účinkom plesní. Alveolitída postihuje tie časti pľúc, kde prichádza k výmene plynov v organizme. Jedna zo skupín jedov-aflatoxínov, produkovaná rodom plesní Aspergillus species je dokonca karcinogénna, a v istých prípadoch môže podporovať rast zhubných nádorov.

Obecne sa dá konštatovať, že k najviac ohrozeným skupinám patria predovšetkým deti, alergici a ľudia s oslabeným imunitým systémom. Dôležitým faktorom je tiež úroveň koncentrácie výtrusov plesní v ovzduší infikovanej miestnosti, resp. predispozícia konkrétneho človeka k danému ochoreniu.

Kedysi sa tvrdilo, že plesne sú výsledkom zlej izolácie a nájdeme ich najmä v pivniciach a suterénoch. Dnes vieme, že ide o najmä o prítomnosť vzdušnej vlhkosti, chybné vetranie, nepriaznivé hodnoty paropriepustnosti alebo nekvalitne odvedené stavebné práce. Často sa stáva, že úporná snaha usporiť náklady za energie, vedie k istej forme znefukčnenia prirodzeného prúdenia vzduchu, či cirkulácie vodných pár. Výsledkom bývajú prvé plesne a s nimi spojené problémy.

Plesniam sa darí najmä v rozpätí teplôt od 20 do 35 °C, dostatočného prísunu živín, vody a kyslíka. Kondenzácia vody a vlhkosť na povrchu steny alebo fasády je pre život plesní oveľa podstatnejšia, akou býva hodnota relatívnej vlhkosti vzduchu. V otázke livkidácií plesní je rozšírených množstvo mýtov, poloprávd a domáckych doporučení. Jednoznačne však možno konštatovať, že najefektívnejším a v konečnom výsledku najsprávnejším riešením je prenechať problém odborníkom. Spoločnosť A SERVIS LIPKA k skupine ozajstných profesionálov patrí už 20 rokov.

Firma využíva len overené technológie a precízne postupy, čím zbaví fasády a steny plesní rýchlo a účinne. Zákazníkom ponúka profesionálne a cenovo dostupné služby, ktoré vždy viedli k úspechu. Dôkazom sú spokojné firmy, majitelia rodinných domov alebo nájomných bytov.

Spoločnosť A SERVIS LIPKA používa účinný, vo výsledkoch stabilný a na trhu bezkonkurenčný systém likvidácie plesní a ochrany fasád. Dôkazom sú klienti v regióne po celej strednej Európe.
Celý proces čistenia fasády začína mechanickou likvidáciou plesní vysokoúčinným tlakovým čističom. Organické nečistoty musia byť odstránené vodou po celej ploche fasády. Kvalita tejto práce je kľúčovou podmienkou pre nanesenie ochranného a dezinfekčného náteru. Fasádu treba nechať dôkladne vyschnúť. Až potom sa začína nanášať vrstva dezinfekcie, ktorú reprezentuje chemický prípravok SANATOP LIKVID PROFI. Prostriedok sa nechá pôsobiť 24 hodín.

Chemický prostriedok SANATOP dokáže povrch fasády zjednotiť, ale záleží na konkrétnych okolnostiach alebo technickom stave fasády, či sa pristúpi k výmaľbe. Treba upozorniť, že farba, ktorá žila s fasádou a vplyvmi počasia 2-3 roky už nemôže zodpovedať farbe podľa vzorkovníka. V takom prípade A SERVIS LIPKA navrhuje výmaľbu po určenú prirodzenú hranicu, napr. horná hrana okien, spodná hrana okien na druhom poschodí a pod. Napokon, zákazník má s potrebnými informáciami rozhodovať o výmaľbe iba sám.

Technológia LSG má ojedinelé vlastnosti, ktorých podstatou je účinok a pôsobenie na bunkovej úrovni mikroorganizmov, teda biologická cesta likvidácie plesní a rias. Ak je fasáda ošetrená náterom LSG, stačí aj najmenší kontakt bunkovej steny mikroorganizmov s časticami LSG. Kontakt následne zmení chemickú rovnováhu v bunke, a tá je zničená.

LSG je špeciálna chemická látka, ktorá pracuje na princípe zmeny iontovej rovnováhy v stenách bunky každého mikroorganizmu. Takže vďaka spomínanému kontaktu sa radikálne premení koncentrácia dôležitých iontov v organizme a stúpne tlak v tele bunky. Bunka tlaku napokon podľahne a trhá sa. Môžeme teda konštatovať, že fasády alebo steny, ktoré boli ošetrené LSG náterom, nedávajú plesniam a mikroorganizmom žiadny priestor na akúkoľvek ďalšiu existenciu. LSG navyše podmieňuje fungovanie tzv. difúzneho odporu, takže molekuly vodných pár prítomné v budove cez náter voľne unikajú, zatiaľči voda z okolia sa do fasády nedostane.

Náter LSG je najúčinnejším prostriedkom trvalej ochrany proti mikrobiálnemu napadnutiu. Unikátny prípravok LSG a metódu jeho použitia ponúka A SERVIS LIPKA klientom s garanciou účinnosti od 4 do 6 rokov, a to v závislosti od konkrétnych klimatických podmienok. V špecifických prípadoch a v obmedzenej miere dokonca na celých 12 rokov. V oblasti likvidácie plesní, rias a mikroorganizmov je firma A SERVIS LIPKA dlhoročným lídrom v regióne strednej Európy. Ak potrebujete vyriešiť problém plesní s pokojným svedomím sa na nás obráťte.